Listings

Sunday 4/1

 
Banks St: Domenic Fusca’s Open Mic Showcase, 5pm
Blue Nile: Mykia Jovan, 7pm; Street Legends Brass Band, 11pm
Chickie Wah Wah: Meschiya Lake & The Little Big Horns Quartet, 8pm
Circle Bar: Micah McKee & friends + Blind Texas Marlin, 7pm
d.b.a.: The Bailsmen, 6pm; Glen David Andrews, 10pm
Dragon’s Den: Open Jazz Jam w/ Anuraag Pendyal, 7pm; CHURCH*, 10pm
Hi-Ho: NOLA Comedy Hour Open Mic, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Hot 8 Brass Band
Maison: Swingin’ Jazz Brunch with Chance Bushman & The NOLA Jitterbugs + Swing Dancers Giselle Anquizola & Lisa Casper, 10am; Reid Poole’s Boppin 5, 4pm; Royal Street Winding Boys, 7pm; Higher Heights, 10pm
Maple Leaf: Joe Krown Trio feat Walter “Wolfman” Washington, 10pm
One Eyed Jacks: Basketcase: An Easter Egg-stravaganza of Pastel Perversion!, 8pm
Santos: Weedeater // Hyborian // Bask // Cikada, 7pm
Siberia: Sam Doores’ For The Sake Of The Song: A Songwriter Showcase, 8pm
Three Keys (Ace Hotel): Juju Child & The Hypnotic Roots Band, 9pm
Zeitgeist Theater: One Arm, 8pm
 
Monday 4/2
 
Banks St: Dibenedetto Trio, 8pm; MidCity Jam, 10pm
Bar Redux: The XX Comedy Show: Xander’s Birthday Edition, 8pm
Circle Bar: Dem Roach Boyz, 7pm
d.b.a.: Washboard Chaz Blues Trio, 7pm; Soul Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: Monday Night Swing, 11pm; AudioDope with DJ Ill-Medina, 11pm
Gasa Gasa: Trivia Night, 7pm; Timber Timbre, Room Thirteen, 9pm
Hi-Ho: Bluegrass Pickin’ Party, 8pm
Maison: Chicken & Waffles, 4pm; The Royal Roses, 7pm; Sierra Green & The Soul Machine, 10pm
Maple Leaf: George Porter Jr. Trio Featuring Terrence Houston and Mike Lemmler, 10pm
One Eyed Jacks: Blind Texas Marlin, 10pm
Poor Boys: ONO/Algiers/Mourning [A] BLKstar/BLK, 9pm
 
Tuesday 4/3
 
Bar Redux: The Spontaneous Show with Young Funny, 8pm
Circle Bar: Alex McMurray & His Band, 7pm
d.b.a.: DinosAurchestra, 7pm; Treme Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: The All-Star Covered-Dish Country Jamboree, 9pm
Gasa Gasa: Rostam, Sam Buck, 9pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Beast
Maison: The King Street Giants, 4pm; Gregory Agid Quartet, 6:30pm; Jasper Smitty, 9:30pm
Maple Leaf: Rebirth Brass Band, 10pm
Siberia: Marc Stone Back Porch Band: Micah McKee, Bobby Jr., Britanny Purdy, more, 8pm
Zeitgeist: A Bitter Legacy, 7:30pm
 
Wednesday 4/4
 
Banks St: Major Bacon, 10pm
Bar Redux: Cinema Noir: Gun Crazy/ Detour, 7pm
Circle Bar: The Iguanas, 7pm
d.b.a.: Tin Men, 7pm; Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, 10pm
Dragon’s Den: Irie Collective Jam Session, 10pm; Dancehall Classics with DJ T-Roy’s Bayou International Sound System, 11pm
Gasa Gasa: Jeff Beam, Julie Odell, Jack Donovan, 9pm
Howlin Wolf: In The Den: Melonaut + Schrubhub and Dana Ives, 8pm
Maison: Samantha Pearl, 4pm; The New Orleans Jazz Vipers, 6:30pm; One Percent, 9:30pm
Maple Leaf: The OG’s w Big D, Jellybean Alexander & Cornell Williams, 10pm
One Eyed Jacks: Vixens & Vinyl, 10pm
Portside Lounge: Vacation w DJ Pasta, 8pm
Republic: Winter Circle Productions presents: Turnover, Camp Cope, Summer Salt, 7pm
Three Keys (Ace Hotel): Helen Gillet + 1, 9pm
Zeitgeist: Et Cetera and The Churning Of Kalki, 7:30pm
 
Thursday 4/5
 
Banks St: Thursdays @ Banks w/ Pucusano & Company, 9pm
Bar Redux: Diako Diakoff, 9pm
Circle Bar: Dark Lounge, featuring Rik Slave, 7pm; (A)Country Night #13:  Eastern Bloc w/ DJ Howie & Panzer (NO COVER), 10pm
d.b.a.: Forest Beutel, 7pm; Panorama Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-up, 7:30pm; TRISHES + Xandra Wong + People Museum, 10pm
Gasa Gasa: Ella Blue’s Liberating Lingerie Party, The Darelilies, Richard Rourke and the Voodoo Collective, Colorblock, 8:30pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Gumbeaux (FREE SHOW); On The Porch: Whores plus Bummer, Forming The Void, Traded Moments, AR-15, and Decoy, 7pm
Joy Theater: An Evening With Paul Heyman, The Advocate of Extreme, 10pm
Maison: The Good For Nothin’ Band, 4pm; Sweet Substitute Jazz Band, 7pm; Dysfunktional Bone, 10pm
Maple Leaf: Booker’s Back Bar Piano Sessions, 7pm; DVS: Mike Dillon, Johnny Vidacovich & James Singleton, 10pm
One Eyed Jacks: Fast Time 80’s Dance Night, 10pm
Republic: Wale & The MLW Radio Network present: MLW: WaleMania IV, 6:30pm
Santos: Real Cool Trash Rock n Roll Burlesque, 9pm
Siberia: Eastern Bloc Party: Klezervation Hall, Nu Klezmer Army (Seattle), 9pm
Three Keys (Ace Hotel): 2018 Delgado Songwriting Competition Finals showcase with special guest Roland Guerin, 9pm
Tipitina’s: Homegrown Night 2018 Concert Series Featuring Kuwaisiana, Dr. Green & The Funk Machine, and Hash Cabbage, 8:30pm
Zeitgeist: One Arm, 7:30pm
 
Friday 4/6
 
Bar Redux: Slow Coyote, 9pm
Blue Nile: Kermit Ruffins, 11pm
Circle Bar: Natalie Mae, 7pm; Soda Lillies + Astragal + SYCH + Loro ($5), 9:30pm
d.b.a.: Smoking Time Jazz Club, 6pm; Jonathan Boogie Long w/special guest Samantha Fish, 10pm
Dragon’s Den: Max & McKenna, 7pm; Comedy, F*ck Yeah, 8pm; Buena Vista Social Latin Dance Party, 10pm; The Tipping Point with DJ RQ Away, 10pm
Gasa Gasa: Thelma and the Sleaze, Craig Brown Band, Planchettes, 10pm
Howlin Wolf: On The Porch: Good Tiger plus Icarus the Owl, Megosh, The Arbitrary and My Heart Might Explode, 7:30pm; In The Den: Baby Boy Bartels and The Boys, 9pm
Joan Mitchell Center: Fossil Free Fest: “Equity” Keynote by Monique Harden, 5:30pm-8:30pm
Joy Theater: The Room and Best F[r]iends (New Orleans Premiere) w/ Tommy Wiseau and Greg Sestero…, LIVE IN PERSON, Double feature w/ Q&A following each screening, 7pm
Maison: New Orleans Swinging Gypsies, 4pm; Shotgun Jazz Band, 7pm; Tuba Skinny, 7pm; Soul Project + RnR Music Group, 10pm
Maple Leaf: Corey Henry & The Treme Funket, 10pm
Mudlark Theater: Cosma Dog | Tilloch | Color Block, 7pm
One Eyed Jacks: Mat Mania 2: The Big Easy, 8pm
Orpheum: Vivaldi’s ‘Four Seasons’ with Shostakovich’s Tenth Symphony, 7:30pm
Poor Boys: Black Girl Giggles Presents Lauren Malara, 7pm; LADY LOVE., 9pm
Republic: Republic NOLA & Real Rock Club present: Emo Night with Hurricane Season (Klutch & TVBOO) • Paris Avenue, 11pm
Siberia: Sabra and The Rights, Crazy Arms, 99 Playboys, 10pm
Tipitina’s: Nigel Hall & Friends And Khris Royal & Dark Matter, 10pm
Zeitgeist: One Arm, 7:30pm
 
Saturday 4/7
 
Antenna Gallery: black is a color: catalogue release and closing, 7pm
Bar Redux: Black Laurel, 9pm
Blue Nile: Soul Brass Band, 11pm
Chickie Wah Wah: Grayson Capps, Will Kimbough & Cary Morin, 9pm
Circle Bar: Street Fight Mania – Wrestlemania Weekend comedy show / live podcast, 7pm; Kewl Nite #4: Wrestlerock Rumble! w/ DJ BuyItNow & friends (NO COVER) 10pm
d.b.a.: Tuba Skinny, 7pm; Little Freddie King, 11pm
Dragon’s Den: MOJO: Happy Hour DJ Set with Jeremy Phipps, 7pm; Talk Nerdy To Me – A Weekly Burlesque Revue, 7pm; Primetime featuring DJ Legatron Prime, 10pm; Sexy Back with DJ Dizzi, 10pm
Gasa Gasa: Parole Violation, Hash Cabbage, Bob and the Thunder, 9pm
Hi-Ho: Pink Room Project, 11pm
Howlin Wolf: Jake ‘The Snake’ Roberts Unspoken Word Tour, 7pm
Joan Mitchell Center: Fossil Free Fest: “Complicity”, 9am-7pm
Maison: Chance Bushman & The Ibervillianaires, 1pm; Leah Rucker, 4pm; Smoking Time Jazz Club, 7pm; Lil Glenn and Backatown + Ashton Hines & The Big Easy Brawlers, 10pm
Maple Leaf: The Mike Dillon Band, 10pm
One Eyed Jacks: ROAR!, Vox and The Hound, 10pm
Republic: Dr. Fresch & Bijou’s + Concourse b2b P-Tab • Ariel Sharone, 10pm
Santos: Live Nation Pres. Michigan Rattlers, 9pm
Siberia: Asylum Chorus, Colin Davis & The Night People, 9pm
Tipitina’s: Slim Wednesday w/ JoJo Hermann from Widespread Panic + Kalu and the Electric Joint, 8pm
Zeitgeist: One Arm, 7:30pm
 
Sunday 4/8
 
Ace Hotel: Fossil Free Fest After Party w DJ AFRO/ANARCHY
Banks St: Domenic Fusca’s Open Mic Showcase, 5pm
Bar Redux: Your Words. They Move Me. A night of burlesque inspired by poetry, 7pm; Music & Poetry: Raina Bee// Toby O’Brien, 9pm
Circle Bar: Micah McKee & friends + Blind Texas Marlin, 7pm; Preening + Malflora + Oblivia + Lassie ($5), 9:30pm
d.b.a.: The Palmetto Bug Stompers, 6pm; New Orleans Swamp Donkeys, 10pm
Dragon’s Den: Open Jazz Jam w/ Anuraag Pendyal, 7pm; CHURCH*, 10pm
Grow Dat Youth Farm: Fossil Free Fest: “Vision To Action” 9am-6:30pm
Hi-Ho: NOLA Comedy Hour Open Mic, 8pm 8 / The Key Sound, 10pm
Howlin Wolf: In The Den: Hot 8 Brass Band
Maison: Swingin’ Jazz Brunch with Chance Bushman & The NOLA Jitterbugs + Swing Dancers Giselle Anquizola & Lisa Casper, 10am; Royal Street Winding Boys, 4pm; G and the New Orleans Swinging Gypsies, 7pm; Higher Heights, 10pm
Maple Leaf: Mikey B3 and Special Guests, 10pm
One Eyed Jacks: Patrick Shuttleswerth Plays You Records, 9pm
Siberia: Local Honey, Low Amp, Narcissy, Trapper Keeper, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Blues Night with Juju Child & The Hypnotic Roots Band, 9pm
Zeitgeist: One Arm, 7:30pm
 
Monday 4/9
 
Banks St: Dibenedetto Trio, 8pm; MidCity Jam, 10pm
Circle Bar: Dem Roach Boyz, 7pm; TBA, 9:30pm
Civic Theatre: OMD (Orchestral Manoeuvres in the Dark), GGOOLLDD, 8pm
d.b.a.: John Boutte’, 7pm; Soul Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: Monday Night Swing, 7pm; AudioDope with DJ Ill-Medina, 11pm
Gasa Gasa: Trivia Night, 7pm
Hi-Ho: Bluegrass Pickin’ Party, 8pm
Maison: Chicken & Waffles, 4pm; The Royal Roses, 7pm; Sierra Green & The Soul Machine, 10pm
Maple Leaf: JP Carmody, 10pm
One Eyed Jacks: Blind Texas Marlin, 10pm
Three Keys (Ace Hotel): Too Trill Trivia with Eric and Terri, 6pm
 
Tuesday 4/10
 
Bar Redux: The Spontaneous Show with Young Funny, 8pm
Circle Bar: Alex McMurray & His Band, 7pm
d.b.a.: DinosAurchestra, 7pm; Treme Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: The All-Star Covered-Dish Country Jamboree, 9pm
Gasa Gasa: Vox Vocis, Terra Terra, Catbamboo, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Beast
Maison: Catie Rogers and the Gentilly Stompers, 4pm; Gregory Agid Quartet, 6:30pm; Gene’s Music Machine, 9:30pm
Maple Leaf: Rebirth Brass Band, 10pm
One Eyed Jacks: True Stories by Josh Fox (Oscar Nominated director of GASLAND), 9pm
Siberia: Johnny Azari Comedy Special, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Selectors at Ace, 8pm
 
Wednesday 4/11
 
Banks St: Major Bacon, 10pm
Bar Redux: The Treasure of The Sierra Madre, 9pm
Circle Bar: The Iguanas, 6:30pm; R i X E  [France] + Enoch Ramone + Trampoline Team + Eyejammy + Judy & The Jerks + DJ Howie & Penetrol spinning only the finest Italo Hardcore Punx ($5), 9:30pm
d.b.a.: Tin Men, 7pm; Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, 10pm
Dragon’s Den: Irie Collective Jam Session, 10pm; Dancehall Classics with DJ T-Roy’s Bayou International Sound System; 11pm
Gasa Gasa: Moonwalks, Glove, 9pm
Howlin Wolf: In The Den: Sean Hobbes and the Hi Res (Late Show), 9pm
Maison: Eight Dice Cloth, 4pm; The New Orleans Jazz Vipers, 6:30pm; Roccadile, 9:30pm
Maple Leaf: Boukou Groove, 10pm
One Eyed Jacks: Vixens & Vinyl, 10pm
Santos: Impiety // Divine Eve // Gravehill // Six Pack, 8pm
 
Thursday 4/12
 
Banks St: Thursdays @ Banks w/ Pucusano & Company, 9pm
Bar Redux: JD Hill & Tommy Buzz Matthews, 9pm
Circle Bar: Dark Lounge, featuring Rik Slave, 7pm; Lena Fjortoft (NO COVER), 9:30pm
d.b.a.: Alexis & the Samurai, 7pm; Cha Wa (cd release), 10pm
Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-up, 7:30pm
Gasa Gasa: Notel Motel, Drew Meez, 9pm
Hi-Ho: WCP & BASSIK Present Desert Dwellers Breath Album Tour 2018, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Gumbeaux (FREE SHOW)
Maison: The Good For Nothin’ Band, 4pm; Tuba Skinny, 7pm; Dysfunktional Bone, 10pm
Maple Leaf: Booker’s Back Bar Piano Sessions, 7pm; DEADAVITCH: Johnny Vidacovich, Reggie Scanlan,Johnny V, Billy Iuso & Mike Foo, 10pm
Ogden Museum: Maggie Belle Band, 6pm
One Eyed Jacks: Fast Time 80’s Dance Night, 10pm
Orpheum: Bach Easter Oratorio, 7:30pm
Poor Boys: No Label No Problem Tour with Taiyamo Denku & Amerikas Addiction, 9pm
Santos: Gal Holiday w/ Young Valley, 8pm
Siberia: Eastern Bloc Party: Blato Zlato, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Little Cosmicana with Special Guest Conor Donohue plus Barrantes Rosewood, 9pm
 
Friday 4/13
 
Bar Redux: Synthwave Apocalypse, Vol 2, 10pm
Blue Nile: Kermit Ruffins, 11pm; House Party w/DJ Raj Smoove,1am
Circle Bar: Natalie Mae, 7pm; sumthin’ special, 9:30pm
d.b.a.: Hot Club of New Orleans, 6pm; Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers, 10pm
Dragon’s Den: Max & McKenna, 7pm; Comedy, F*ck Yeah, 8pm; Buena Vista Social Latin Dance Party, 10pm; The Tipping Point with DJ RQ Away 10pm
Howlin Wolf: In The Den: Goblin Marquette, 9pm
Maison: Catie Rogers and her Swing Orchestra, 1pm; New Orleans Swinging Gypsies, 4pm; Shotgun Jazz Band, 7pm; Raw Deal + Demuirgic Music Group, 10pm
Maple Leaf: Erica Falls, 10pm
One Eyed Jacks: DJ Soul Sister presents Soulful Takeover, 10pm
Poor Boys: Machine Girl / Waste Man / Killer Dale / Raspy Economie, 8pm
Santos: AFK & SVDDEN DEATH with Klutch & Bawldy, 11pm
Siberia: THE ESSENTIALS, 10pm
Tipitina’s: Johnny Sketch & The Dirty Notes, + Dave Jordan & The NIA, 10pm
 
Saturday 4/14
 
Art Space 3116: Sex Workers Art Show, 6-10pm
Antenna Gallery: “Tyrone Don’t Surf”, 6pm
Bar Redux: Amigos do Samba, 9pm
Blue Nile: Mama Digdown’s Brass Band + Stooges Brass Band, 11pm
Circle Bar: Belladonna Lovers + more tba ($5), 9:30pm
d.b.a.: Eight Dice Cloth, 4pm; Tuba Skinny, 7pm; Morning 40 Federation 20 year Anniv. Bash w/ Chicken Snake, 11pm
Dragon’s Den: MOJO: Happy Hour DJ Set with Jeremy Phipps, 7pm; Talk Nerdy To Me – A Weekly Burlesque Revue, 7pm; Primetime featuring DJ Legatron Prime, 10pm; Sexy Back with DJ Dizzi, 10pm
Gasa Gasa: Blink 182 Tribute: Dude Ranch & the Girl at the Rock Show, Julius Weezer, 10pm
Hi-Ho: Pink Room Project, 11pm
Howlin Wolf: In The Den: STOKED Free Comedy, 9pm
Joy Theater: CIRCA SURVIVE / FOXING / HAIL THE SUN, Foxing, Hail The Sun, 7:30pm
Maison: Chance Bushman & The Ibervillianaires, 1pm; Royal Street Winding Boys, 4pm; Smoking Time Jazz Club, 7pm; Ashton Hines & The Big Easy Brawlers + Musical Expression, 10pm
Maple Leaf: Funk Monkey, 10pm
One Eyed Jacks: Fourth Annual New Orleans Mad Dogs and Englishmen Tribute, 10pm
Poor Boys: Sugarbeats Labs Presents: Hibernation Free Pre 420 Party!, 9pm
Siberia: Max & The Martians, tba, 10pm
Tipitina’s: DJ RQ Away Presents: “Lagniappe” w/ DJ RQ Away Featuring Kristen Avian w/ Cool Nasty, 11pm
 
Sunday 4/15
 
Banks St: Domenic Fusca’s Open Mic Showcase, 5pm
Bar Redux: Singeasy Speakeasy: A Vaudeville Variety Show, 8:30pm
Circle Bar: Micah McKee & friends + Blind Texas Marlin, 7pm
d.b.a.: The Palmetto Bug Stompers, 6pm; The Underhill Family Orchestra, 10pm
Dragon’s Den: Open Jazz Jam w/ Anuraag Pendyal, 7pm; CHURCH*, 10pm
Hi-Ho: NOLA Comedy Hour Open Mic, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Hot 8 Brass Band
Maison: Swingin’ Jazz Brunch with Chance Bushman & The NOLA Jitterbugs + Swing Dancers Giselle Anquizola & Lisa Casper, 10am; Leah Rucker, 4pm; The Function, 7pm; Higher Heights, 10pm
Maple Leaf: Joe Krown Trio feat Walter “Wolfman” Washington, 10pm
One Eyed Jacks: Marina Orchestra, 6pm
Santos: Live Nation Pres. James Hunter Six, 8pm
Siberia: Rory Danger and The Danger Dangers, tba, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Jamaican Me Breakfast Club, 12pm; Juju Child & The Hypnoic Roots Band plus Sam Price & The True Believers, 9pm
 
Monday 4/16
 
Antenna Gallery: Maureen Connor & Eugenia Manwelyan: Artist Talk and Dinner, 6pm
Banks St: Dibenedetto Trio, 8pm; Lillii Lewis Band, 9pm; MidCity Jam, 10pm
Bar Redux: GLOW UP Trivia Night: 80’s Flashback, 9pm
Circle Bar: Dem Roach Boyz, 7pm; Dusty Santamaria + Moira Ichiban + more tba ($5), 9:30pm
d.b.a.: Sarah Quintana, 7pm; Funk Monkey, 10pm
Dragon’s Den: Monday Night Swing, 7pm; AudioDope with DJ Ill-Medina, 11pm
Gasa Gasa: Trivia Night, 7pm; Palm Daze, The Halfways, The Millbrook Estates, 9pm
Hi-Ho: Bluegrass Pickin’ Party, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Danielle Nicole, 9pm
Maison: Chicken & Waffles, 4pm; The Royal Roses, 7pm; Sierra Green and the Soul Machine, 10pm
Maple Leaf: George Porter Jr. Trio Featuring Terrence Houston and Mike Lemmler, 10pm
One Eyed Jacks: J Roddy Walston and the Business, Dan Luke & the Raid, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): The Monday Get Right, 4pm
 
Tuesday 4/17
 
Bar Redux: The Spontaneous Show with Young Funny, 8pm
Circle Bar: Alex McMurray & His Band, 7pm
d.b.a.: DinosAurchestra, 7pm; Treme Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: The All-Star Covered-Dish Country Jamboree, 9pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Beast
Maison: Cyrus Napiboor Quartet, 4pm; Gregory Agid Quartet, 6:30pm; BEETLE, 9:30pm
Maple Leaf: Rebirth Brass Band, 10pm
Siberia: Tal Turner, Sierra Ferrell, Dave Hammer, Matt Rivers, and Tyler Prescott, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Selectors at Ace, 8pm; Elephant in the Room: A Night with NORUZ, 9pm
 
Wednesday 4/18
 
Banks St: Major Bacon, 10pm
Bar Redux: Son of Celluloid: Night of the Bloodfeast, 9pm
Circle Bar: The Iguanas, 7pm
Civic Theatre: The Wailers, DJ Green Thumb, 8pm
d.b.a.: Tin Men, 7pm; Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, 10pm
Dragon’s Den: Irie Collective Jam Session, 10pm; Dancehall Classics with DJ T-Roy’s Bayou International Sound System, 11pm
Gasa Gasa: Fool House, Josh Mosier, Chill Phill, Dar MaCar, Luke Zell, Libby Tissler, Lowerline, Luc Courtois, 9pm
Maison: Dinosaurchestra, 4pm; The New Orleans Jazz Vipers, 6:30pm; Rue Fiya, 9pm
Maple Leaf: The OG’s w Big D, Jellybean Alexander & Cornell Williams, 10pm
One Eyed Jacks: Vixens & Vinyl, 10pm
Portside Lounge: Vacation w DJ Pasta, 8pm
Three Keys (Ace Hotel): The Asylum Chorus, 9pm; The Shape of Jazz to Come, 9pm
 
Thursday 4/19
 
Banks St: Thursdays @ Banks w/ Pucusano & Company, 9pm
Bar Redux: Emily Chambers, 9pm
Circle Bar: Dark Lounge, featuring Rik Slave, 7pm; Bloodstains Across Louisiana w/ DJ Howie & Panzer (NO COVER), 10pm
d.b.a.: Lulu & the Broadsides feat. Dayna Kurtz, 7pm; Jamie lynn Vessels, 10pm
Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-up, 7:30pm; Melthouse Production Gel Set, 10pm
Gasa Gasa: Honey And Salt, Static Masks, TVP, Relatives, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Gumbeaux (FREE SHOW)
Maison: The Good For Nothin’ Band, 4pm; Noah Young Band, 7pm; Dysfunktional Bone, 10pm
Maple Leaf: Booker’s Back Bar Piano Sessions, 7pm; Stanton Moore, Ivan Neville & Johnny Vidacovich, 10pm
One Eyed Jacks: Fast Time 80’s Dance Night, 10pm
Republic: Republic NOLA, River Beats, Winter Circle Productions, and BASSIK present: Party Thieves + Spock, 10pm
Siberia: Eastern Bloc Party: Salt Wives, Inner Fire District (VT), 9pm
Tipitina’s: Loyola Allstars Uptown Throwdown, 7:30pm
 
Friday 4/20
 
Bar Redux: The Noise Complaints, 8pm
Blue Nile: Kermit Ruffins, 11pm
Chickie Wah Wah: Paul Sanchez & The Rolling Road Show, 8pm
Circle Bar: Natalie Mae, 7pm; Gosh! + Leafdrinker + IZE  ($5)9:30pm
Civic Theatre: The Black Angels with special guest Black Lips, Black Lips, 8:30pm
d.b.a.: Smoking Time Jazz Club, 6pm; Soul Rebels, 10pm
Dragon’s Den: Aaron Lopx Barrantes, 7pm; Comedy, F*ck Yeah, 8pm; Buena Vista Social Latin Dance Party, 10pm; The Tipping Point with DJ RQ Away, 10pm
Gasa Gasa: Screaming Females, HIRS, Gland, Woof, 10pm
Joy Theater: The Chronic LIVE!, Live band recreation of Dr. Dre’s The Chronic Featuring Smokers World, Special Guests Juvenile & Partners-N-Crime w/ DJ Raj Smoove & Special Guests TBA, 9pm
Maison: Catie Rogers and her Swing Orchestra, 1pm; New Orleans Swinging Gypsies, 4pm; Shotgun Jazz Band, 7pm; Midnight Love Band + Gumbo Funk, 10pm
Maple Leaf: Khris Royal and Dark Matter, 10pm
One Eyed Jacks: Where Yacht, 10pm
Orpheum: New Orleans Voices Of Congo Square, 8pm
Republic: Winter Circle Productions & The Bowery South present: The Lone Bellow, 7:30pm
Santos: Live Nation presents: Bad Girls Go To Hell, 8pm
Siberia: Ixnay, Ferd 4, DJ Lady Li, 10pm
Tipitina’s: Lost Bayou Ramblers + Lady Red + Jamaican Me Breakfast Club, 10pm
 
Saturday 4/21
 
Blue Nile: Brass-A-Holics, 11pm; House Party w/DJ Raj Smoove, 1am
Circle Bar: The Red Heroes + Heck Nugget + more tba ($5), 9:30pm
d.b.a.: Tuba Skinny, 7pm; Dave Jordan & NIA w/ The Iceman Special, 11pm
Dragon’s Den: MOJO: Happy Hour DJ Set with Jeremy Phipps, 7pm; Talk Nerdy To Me – A Weekly Burlesque Revue, 7pm; Primetime featuring DJ Legatron Prime, 10pm; Sexy Back with DJ Dizzi, 10pm
Gasa Gasa: Hovvdy, Sharks’ Teeth, 10:30pm
Hi-Ho: Pink Room Project, 11pm
Joy Theater: SHPONGLE (Simon Posford LIVE), ALEX GREY & ALLYSON GREY, CharlestheFirst, Otto & Much More, 10pm
Maison: Chance Bushman & The Ibervillianaires, 1pm; Cajun/Zydeco Fais Do Do featuring T’Canaille plus Amy Nicole & Zydeco Soul, 4pm; Smoking Time Jazz Club, 7pm; Ashton Hines & The Big Easy Brawlers + Gene’s Music Machine, 10pm
Maple Leaf: Record Release: Walter “Wolfman” Washington and the Roadmasters, 10pm
One Eyed Jacks: Fleur De Tease Burlesque, 8pm
Orpheum: Purple Rain – The Music of Prince, 7:30pm
Republic: Republic NOLA & BASSIK present: Grandtheft + Ray Volpe, TVBOO, Dii Tii, 11pm
Siberia: Poetry Fest: Carolyn Hembree, Tonya Foster, Douglas Kearny, Cannonball Statman, The Call Girls, 7pm
Tipitina’s: The Better Than Ezra FUNdraiser Feat. Mark McGrath, 8pm
 
Sunday 4/22
 
Banks St: Domenic Fusca’s Open Mic Showcase, 5pm
Bar Redux: Natalie Mae// Dusky Waters// Sean Markey, 9pm
Circle Bar: Micah McKee & friends + Blind Texas Marlin, 7pm
d.b.a.: The Palmetto Bug Stompers, 6pm; The Iguanas, 10pm
Dragon’s Den: Open Jazz Jam w/ Anuraag Pendyal, 7pm; CHURCH*, 10pm
Gasa Gasa: The Soft Moon, Boy Harsher, 9pm
Hi-Ho: NOLA Comedy Hour Open Mic, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Hot 8 Brass Band
Maison: Swingin’ Jazz Brunch with Chance Bushman & The NOLA Jitterbugs + Swing Dancers Giselle Anquizola & Lisa Casper, 10am; Shake Em Up Jazz Band, 4pm; Royal Street Winding Boys, 7pm; Higher Heights, 10pm
Maple Leaf: Billy Thompson, 10pm
One Eyed Jacks: Ty Segall, Bottomfeeders, 9pm
Siberia: Toonces, Tranche, Nebula Rosa, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Blues Night with Juju Child & The Hypnotic Roots Band, 9pm
Tipitina’s: Tipitina’s Foundation Presents: Sunday Youth Music Workshops Featuring Joe Dyson, 1pm
 
Monday 4/23
 
Banks St: Future Nuns | Flasher | Gland | Chamois Boys, 9pm
Circle Bar: Dem Roach Boyz, 7pm
d.b.a.: John Boutte’, 7pm; Soul Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: Monday Night Swing, 7pm; AudioDope with DJ Ill-Medina, 11pm
Gasa Gasa: Trivia Night, 7pm
Hi-Ho: Bluegrass Pickin’ Party, 8pm
Maison: Chicken & Waffles, 4pm; The Royal Roses, 7pm; Sierra Green and the Soul Machine, 10pm
Maple Leaf: George Porter Jr. Trio Featuring Terrence Houston and Mike Lemmler, 10pm
One Eyed Jacks: Blind Texas Marlin, 10pm
 
Tuesday 4/24
 
Bar Redux: The Spontaneous Show with Young Funny, 8pm
Circle Bar: Alex McMurray & His Band, 7pm
d.b.a.: DinosAurchestra, 7pm; Treme Brass Band, 10pm
Dragon’s Den: The All-Star Covered-Dish Country Jamboree, 9pm
Gasa Gasa: Chastity Belt, Lala Lala, Pope, 9pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Beast
Maison: McKenna Alicia, 4pm; Gregory Agid Quartet, 6:30pm; Gene’s Music Machine, 9:30pm
Maple Leaf: Rebirth Brass Band, 10pm
Siberia: Marc Stone Back Porch Party, 8pm
Three Keys (Ace Hotel): Selectors at Ace, 5pm; Think Less, Hear More presents: An improvised soundtrack, 8pm
Tipitina’s: Vulfpeck + Joey Dosik, 8pm
 
Wednesday 4/25
 
Banks St: Major Bacon, 10pm
Circle Bar: TBA, 7pm
Civic Theatre: Trixie Mattel – Now With Moving Parts Tour, 8pm
d.b.a.: Tin Men, 7pm; Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, 10pm
Dragon’s Den: Irie Collective Jam Session, 10pm; Dancehall Classics with DJ T-Roy’s Bayou International Sound System, 11pm
Gasa Gasa: Hot Blood Orkestar, Soul Project, 9pm
Maison: Eight Dice Cloth, 4pm; The New Orleans Jazz Vipers, 6:30pm; Ashton Hines & The Big Easy Brawlers, 9:30pm
Maple Leaf: Hook, Line & Dine Jazzfest 2018, 9pm
One Eyed Jacks: Vixens & Vinyl, 10pm
Portside Lounge: Vacation w DJ Pasta, 8pm
Republic: Winter Circle Productions pres: Joey Bada$$ + Boogie • Buddy • Dessy Hinds, 7pm
Tipitina’s: Vulfpeck + Joey Dosik, 8pm
 
Thursday 4/26
 
Banks St: Thursdays @ Banks w/ Pucusano & Company, 9pm
Circle Bar: Dark Lounge, featuring Rik Slave, 7pm; TBA, 9:30pm
Civic Theatre: Trey Anastasio Trio, 9pm
D.b.a.: Jon Cleary, 7pm; Little Freddie King, 10pm,Ike Stubblefield Organ Trio ft.- Terence Higgins & Ari Teitel, 1am
Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-up, 7:30pm
Howlin Wolf: In The Den: Comedy Gumbeaux (FREE SHOW); On The Porch: Hot 8 Brass Band, 9pm
Joy Theater: St. Paul & The Broken Bones, New Orleans Suspects, 9pm
Maison: The Good For Nothin’ Band, 4pm; Tuba Skinny, 4pm; Boom Boom Room presents Stanton Moore Trio Jazz Fest 2018 Kickoff, 10pm
Maple Leaf: Sam Price and The True Believers ($10), 8pm; Johnny Vidacovich w/Vernon Reid & George Porter Jr., 11pm
One Eyed Jacks: Fast Time 80’s Dance Night, 10pm
Siberia: Eastern Bloc Party: Klezmer Allstars, 9pm
Tipitina’s: Railroad Earth + Shannon McNally, 9pm
 
Friday 4/27
 
Bar Redux: Dreaming Dingo// De Lune Deluge, 8pm
Blue Nile: Mike Dillon Band & Billy Goat, 10pm (Balcony); Kermit Ruffins,10:30pm; Robert Walter & Posthuman, 12:30AM
Circle Bar: Norco Lapalco + Friendship Commanders + US Nero (COVER TBD), 9:30pm
Civic Theatre: Trey Anastasio Trio, 9pm
d.b.a.: The Original Tuxedo Jazz Band, 6pm; Honey Island Swamp Band, 10pm; Corey Henry & the Treme Funktet, 2am
Dragon’s Den: Comedy, F*ck Yeah, 8pm; Buena Vista Social Latin Dance Party, 10pm; The Tipping Point with DJ RQ Away, 10pm
Gasa Gasa: Acid Mothers Temple, Yoo Doo Right, Viva L’American Death Ray Music, 10pm
Howlin Wolf: Dumpstaphunk performs “Dumpsta Sugar Sex Majik” plus Naughty Professor with Chali 2na, 9pm
Joy Theater: St. Paul & The Broken Bones, Chapter Soul, 9pm
Maison: Catie Rogers and her Swing Orchestra, 1pm; New Orleans Swinging Gypsies, 4pm; Shotgun Jazz Band, 7pm; BRASS-A-HOLICS: Fest Late Night at The Maison, 10pm; Boom Boom Room Presents Blue Plate Special ft Stanton Moore, Chris Wood, John Medeski, Will Bernard & Skerik, 11:45pm
Maple Leaf: Medeski, Wood, Skerik and Vidacovich, 10pm; Sonic Bloom featuring Eric “Benny” Bloom FRIDAY LATE SHOW, 11pm
One Eyed Jacks: Sweet Crude with Maggie Koerner plus Aaron Benjamin, 9pm; Boyfriend with surprise backing band (LATE NIGHT), 2am
Republic: CEG & Nolafunk present Voodoo Dead: Steve Kimock, Jeff Chimenti, Jackie Greene, George Porter Jr., and JM Kimock, 9pm
Santos: Amplified Heat // Eagle Claw // TBA, 9pm
Siberia: Jourdan Thibodeaux et Les Rôdailleurs, Kyle Huval & The Dixie Club Ramblers, 10pm
Three Keys (Ace Hotel): SOUNDBYTES with Hot 8 Brass Band and Dynamite Dave Soul plus special guests, 9pm
Tipitina’s: Tank and The Bangas/Big Freedia and The Soul Rebels, 9pm
 
Saturday 4/28
 
Bar Redux: Alabaster Stag, 9pm
Blue Nile: Red Baraat, 9:30pm; Megawatt, 1:30am
Circle Bar: Egg Yolk Jubilee ($10), 8:30pm; Psychedelic MOD DANCE PARTY w/ DJ Matty & Kristen (NO COVER), 11:30pm
Civic Theatre: Trey Anastasio Trio, 9pm
d.b.a.: Tuba Skinny, 6pm; Hot 8 Brass Band, 10pm;  Naughty Professor & Friends w/Chali 2na (Jurassic 5), 2am
Dragon’s Den: Aaron Lopez Barrantes, 7pm; MOJO: Happy Hour DJ Set with Jeremy Phipps, 7pm; Talk Nerdy To Me – A Weekly Burlesque Revue, 7pm; Dancing Room Only, 10pm; Primetime featuring DJ Legatron Prime, 10pm
Gasa Gasa: Imarhan, Kumasi, Joshua Benitez, 9pm
Hi-Ho: Pink Room Project, 11pm
Howlin Wolf: Anders Osborne with special guests Samantha Fish, Eddie Roberts, and Ivan Neville plus The Grammy Winning Rebirth Brass Band and more TBA, 9pm; In The Den: The Southern Belles plus Gina Sobel’s Choose Your Own Adventure and Emily Julia Kresky, 9pm
Joy Theater: As The Crow Flies, Once and Future Band, 9pm; Beats Antique with special guest The Preservation Horns (Late Night), 2am
Maison: Chance Bushman & The Ibervillianaires, 1pm; The Function, 4pm; Smoking Time Jazz Club, 7pm
Maple Leaf: Cha Wa, 9pm; LEAFOPOTOMUS, 11pm; Terence Higgins, DJ Logic, Will Bernard, Wil Blades – Saturday Night LATE SHOW, 11pm
One Eyed Jacks: The Deslondes, Julie Odell, 9pm; The Nth Power: Nirvana Tribute (LATE NIGHT), 2am
Republic: CEG & Nolafunk present Voodoo Dead: Steve Kimock, Jeff Chimenti, Jackie Greene, George Porter Jr., and JM Kimock, 9pm
Santos: Live Nation Pres. Royal Teeth & Pet Fangs!, 9pm
Siberia: Debauche plus special guest, 10pm
 
Sunday 4/29
 
Banks St: Domenic Fusca’s Open Mic Showcase, 5pm
Circle Bar: Micah McKee & friends + Blind Texas Marlin, 7pm; John Mooney ($10), 9:30pm
d.b.a.: The Palmetto Bug Stompers, 6pm; Funk & Chant w/ John Papa Gros & Big Chief Monk Boudreaux, 10pm; Lightnin’ Malcolm w/Brady Blade + special guests, 1am
Dragon’s Den: Open Jazz Jam w/ Anuraag Pendyal, 7pm; CHURCH*, 10pm
Gasa Gasa: Red Baraat, 9pm
Hi-Ho: NOLA Comedy Hour Open Mic, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Hot 8 Brass Band; Foundation of Funk featuring original members of The Meters Zigaboo Modeliste and George Porter Jr. with special guests Anders Osborne and Jojo Herman plus The Bonerama Horns and special guest Brandon “Taz” Niederauer, 9pm
Maison: Swingin’ Jazz Brunch with Chance Bushman & The NOLA Jitterbugs + Swing Dancers Giselle Anquizola & Lisa Casper, 10am; Royal Street Winding Boys, 4pm; Brad Walker, 7pm; Live For Live Music Presents J.E.D.I., 10pm; Live For Live Music Presents: J.E.D.I. (Jazz Electronic Dance Improvisation) w/ Aaron Johnston (Brazilian Girls/David Byrne), Marc Brownstein (The Disco Biscuits), Borahm Lee (Break Science/Pretty Lights Live Band) & Ryan Zoidis (Lettuce) + Special Guest, 10pm; Live for Live Music presents Z-Funk: A Tribute To Led Zeppelin & Parliament Funkadelic, 11:59pm
Maple Leaf: Joe Krown Trio feat. Walter “Wolfman” Washington, 9pm; Maple Leaf All-Stars – Tony Hall, Ivan Neville, Big D, Raymond Weber, Ian Neville, Cyril Neville, 11pm; The Nth Power Sunday Night LATE SHOW, 11pm
One Eyed Jacks: WORSHIP MY ORGAN ft Robert Walter, John Medeski, Skerik, Adam Deitch, DJ Logic, 9pm
Siberia: Monocle, Julie Odell, Happy Talk, Mosquito Eater, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): D.M.D The Band – Daru Jones x Marcus Machado x Doug Wimbish, 10pm
 
Monday 4/30
 
Banks St: Dibenedetto Trio, 8pm; MidCity Jam, 10pm
Circle Bar: TBA, 9:30pm
Civic Theatre: The Darkness: Tour de Prance, Diarrhea Planet, 8pm
d.b.a.:  Second Annual Swampede & Prairie Party- Cajun Crawfish Boil w/Singer/songwriter acoustic set by- Tommy Mclain, CC Adcock, Steve Riley, Dave Ranson & more + Cowboy Stew Blues Revue ft- Lil’ Buck Sinegal, CC Adcock, Curley Taylor & more, 2pm; John Boutte’, 7pm; Medeski, Vidacovich & Wood, 10pm; Glen David Andrews, 1am;
Dragon’s Den: Monday Night Swing, 7pm; AudioDope with DJ Ill-Medina, 11pm
Gasa Gasa: Trivia Night, 7pm; Hard Proof, 9pm
Hi-Ho: Bluegrass Pickin’ Party, 8pm
Maison: Chicken & Waffles, 4pm; The Royal Roses, 7pm; TBA + Sierra Green & The Soul Machine, 10pm
Maple Leaf: George Porter Jr. with Terrence Houston & Mike Lemmler, 10pm
One Eyed Jacks: Boom Boom Room presents NeonMedeski, 2am
Siberia: Massa’s Fat Trio, Organized Crime ft. Noelle Tannen, DJ Quickie Mart, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Harriet Tubman, 9pm
 
Tuesday 5/1
 
Blue Nile: Adam Deitch Quartet, 10pm
Circle Bar: Helen Gillet ($15), 9:30pm
Civic Theatre: Beach House, 8pm
d.b.a.: DinosAurchestra, 2pm; Alexis & the Samurai, 5pm; Treme Brass Band, 8pm; Cyril Neville & Swamp Funk + Waterseed, 11pm
Dragon’s Den: The All-Star Covered-Dish Country Jamboree, 9pm
Gasa Gasa: Waxahatchee, 9pm
Howlin Wolf: In The Den: Jouwala Collective plus Gina Sobel’s Choose Your Own Adventure and Emily Julia Kresky, 9pm
Maison: Shake Em Up Jazz Band, 4pm; Gregory Agid Quartet, 6:30pm; Fiyawerx presents FIYA BOMB feat. John Medeski, Chris Wood, Nikki Glaspie & Skerik at The Maison, 10pm
Maple Leaf: Kirk Joseph’s Backyard Groove, 8pm; Rebirth Brass Band, 10pm
Siberia: Gal Holiday and The Honky Tonk Revue CD Release, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Naked on the Floor with Steven Bernstein and redrawblak, 9pm
 
Wednesday 5/2
 
Banks St: Major Bacon, 10pm
Bar Redux: Aziza & The Cure// Diako Diakoff, 8pm
Blue Nile: Ivan Neville Piano Sessions Vol. 8, 8pm; Game of Bones,11pm
Circle Bar: TBA, 9:30pm
Civic Theatre: The Afghan Whigs & Built To Spill, Ed Harcourt, 8pm
d.b.a.: Tin Men, 4pm; The Iguanas, 7pm; Walter Wolfman Washington & the Roadmasters, 10pm; Bayou Gypys ft- Roosevelt Collier, Tony Hall & Terence Higgins w/guests, 2am
Dragon’s Den: Dancehall Classics with DJ T-Roy’s Bayou International Sound System, 11pm
Gasa Gasa: Brent Cobb & Them, Savannah Conley, 9pm
Howlin Wolf: MEGALOMANIACS BALL featuring Michael Jackson vs. Stevie Wonder featuring Members of Lettuce plus Jesus’ Peasant Party (late set) and Mike Dillon & The Mallet Men with special guests Brady Blade, Rob Ingraham of the Revivalists, and Reed Mathis, 9pm
Maison: Roamin Jasmine, 4pm; The New Orleans Jazz Vipers, 6:30pm; Boom Boom Room Presents **WEST COAST NEW BOOGALOO SHOWCASE** ft The Humidors, El Metate, Ideateam & the Crooked Stuff, 9:30pm; Boom Boom Room Presents Mad-Skillet ft John Medeski/Terrence Higgins/Will Bernard/Kirk Joseph, 11:45pm
Maple Leaf: Funk Monkey, 9pm; Johnny Vidacovich, Ivan Neville, George Porter Jr, and June Yamagishi, 11pm; Honey Island Swamp Band Wednesday Night LATE SHOW, 11pm
Portside Lounge: Vacation w DJ Pasta, 8pm
Republic: AEG presents: Marian Hill + Michl, 8pm
Siberia: United Bakery Records presents: Duke Aeroplane, Epic Proportions, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Henry Butler, exclusive solo piano set, 9pm; Helen Gillet +1 Tephra Sound DUO with Nikki Glaspie (Record Release), 11:45pm
 
Thursday 5/3
 
Banks St: Thursdays @ Banks w/ Pucusano & Company, 9pm
Blue Nile: Sputacular’s Funkadelic Experience, 9pm
Circle Bar: Dark Lounge, featuring Rik Slave, 7pm; The Bush Hogs ($5), 9:30pm
d.b.a.: Roamin’ Jasmine, 5pm; Jon Cleary, 8pm; New Breed Brass Band, 11pm; Cedric Burnside Project, 2am
Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-up, 7:30pm; Ariee, 10pm
Gasa Gasa: The Iceman Special, 10pm
Howlin Wolf: The Daze Between Band featuring Eric Krasno, Dave Schools, Duane Trucks & Special Guests Marcus King & Deshawn “D’Vibes” Alexander, 8:30pm
Joy Theater: RAGE!FEST 2018 feat. Lettuce, w/ DJ Soul Sister, 10pm
Maison: The Good For Nothin’ Band, 4pm; Sweet Substitute Jazz Band, 7pm
Maple Leaf: Sonny Landreth, George Porter Jr and Johnny V, 10pm; Colonel Bruce Tribute Thursday Late Night Special 1AM START TIME *ADV TIX SOLD OUT / LIMITED AT DOOR @$40, 11pm
Republic: CEG & Nolafunk present Dead Feat: Anders Osborne, Jackie Greene, Paul Barrere & Fred Tackett, Brady Blade, and Guitarist Carl Dufrene, 9pm
Siberia: Eastern Bloc Party: Blato Zlato, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Ivan Neville’s Nola Nites with special guest Cris Jacobs and More, 9pm
 
Friday 5/4
 
Blue Nile: Kermit Ruffins, 9:30pm; Big Sam’s Funky Nation, 1am
Circle Bar: Dash Rip Rock ($10), 10pm
Civic Theatre: Tank and the Bangas, Naughty Professor, Maggie Koerner, 9pm
d.b.a.: Tav Falco & Panther Burns, 7pm; Soul Rebels, 10pm; Lost Bayou Ramblers, 2am
Dragon’s Den: Comedy, F*ck Yeah, 8pm; Buena Vista Social Latin Dance Party, 10pm; The Tipping Point with DJ RQ Away, 10pm
Gasa Gasa: Flow Tribe, Valerie Sassyfras, 10pm
Howlin Wolf: The 16th Annual Bayou Rendezvous, 8pm
Joy Theater: Galactic, Dirty Dozen Brass Band, 9pm; The New Mastersounds (Friday Late Night), 2am
Maison: New Orleans Swinging Gypsies, 4pm; Shotgun Jazz Band, 7pm; Brass-A-Holics, 10pm; Boom Boom Room presents Worship My Organ XXX, 11:45pm
Maple Leaf: In Business – One Set Showcase ($10), 9pm; James Brown Tribute feat. Tony Hall and New Orleans Soul Stars, 11pm; The Electric Company feat. Papa Mali, Bobby Vega, Chris Spies, Jermal Watson FRIDAY LATE SHOW, 11pm
Republic: CEG & Nolafunk present: Tab Benoit and Samantha Fish plus Walter “Wolfman” Washington • Jeff McCarty & Eric Johanson, 8pm; The 7th Annual Nolafunk Series During Jazzfest & L4LM present: Spafford [Late Night], 1:30am
Santos: Tommy Wright III Lil’ Ya Evil Army The Cops ☨- ☨eam Gushers Them G’d-Up Boys, 9pm
Siberia: Mike Dillon Band, Egg Yolk Jubilee, Electric Arch, 10pm
Three Keys (Ace Hotel): NOJO 7 with Special Guests, 9pm
 
Saturday 5/5
 
Blue Nile: Cris Jacobs Band w/ special guest Ivan Neville and Naughty Professor + special guests, 9pm; Marco Benevento, 2am
Circle Bar: The Iguanas ($20), 10pm
d.b.a.: Tuba Skinny, 6pm; Dirty Dozen Brass Band, 10pm; Quintron & Miss Pussycat + Tav Falco & Pather Burns, 1am
Dragon’s Den: MOJO: Happy Hour DJ Set with Jeremy Phipps, 7pm; Talk Nerdy To Me – A Weekly Burlesque Revue, 7pm; Primetime featuring DJ Legatron Prime, 10pm; Sexy Back with DJ Dizzi, 10pm
Gasa Gasa: Givers, 10pm
Hi-Ho: Pink Room Project, 11pm
Howlin Wolf: Anders Osborne & Friends featuring Eric Krasno and more TBA with special guest Marc Broussard and his band, 9pm; In The Den: Mike Dillon Band feat. Brady Blade plus Hildegard (feat. Sasha Masakowski and Cliff Hines) with Chris Bullock of Snarky Puppy, 9pm
Joy Theater: Karl Denson’s Tiny Universe, Presents Eat a Bunch of Peaches featuring Stanton Moore, Mike Dillon, Kenneth Crouch & more to come!, 9pm; The New Mastersounds: Celebrating The Women Of The Scene (Saturday Late Night), with Special Guests: Kim Dawson [Pimps of Joytime], Adryon De Leon [Orgone], Mayteana Morales [Pimps of Joytime], Shira Elias [Turquaz], Sammi Garett [Turquaz], Boyfriend, DJ Soul Sister, Erica Falls [Galactic] + more guests to be added, 2am
Maison: Chance Bushman & The Ibervillianaires, 1pm; The Function, 4pm; Smoking Time Jazz Club, 7pm; Fest Late Night with Rebirth Brass Band, 10pm; Fiyawerx presents GALACTIPHUNK featuring Members of Galactic & Dumpstaphunk at The Maison, 11:59pm
Maple Leaf: Ari Tietel and Friends, 9pm; Jon Cleary and The Absolute Monster Gentlemen with Nigel Hall, 11pm; Johnny Sketch & The Dirty Notes Saturday night LATE SHOW, 11pm
Poor Boys: Sarah’s Baptism /w Benni, Missing, Steve Kenney, and more, 9pm
Republic: CEG & Nolafunk present: Cinco De Freedia! + Sweet Crude • Boyfriend, 9pm; The 7th Annual Nolafunk Series During Jazzfest & L4LM present: Spafford [Late Night], 1:30am
Siberia: Maggie Belle Band, Tumbling Wheels, Tasche de la Rocha, 10pm
 
Sunday 5/6
 
Banks St: Domenic Fusca’s Open Mic Showcase, 5pm
Bar Redux: Xandra Wong// Dusky Waters: A Night of Live Looping, 8pm
Blue Nile: Funky But Better, 9:30pm; Mia Borders, 9pm (Balcony)
Circle Bar: Micah McKee & friends + Blind Texas Marlin, 7pm; John Mooney ($10), 9:30pm
d.b.a.: New Orleans Jazz Vipers, 6pm; Stanton Moore Trio, 10pm; Xoniuqerf ft- Donald Harrison Jr, Stanton Moore, Robert Walter, Rob Mercurio & Will Bernard, 1am
Dragon’s Den: Open Jazz Jam w/ Anuraag Pendyal, 7pm; CHURCH*, 10pm
Hi-Ho: NOLA Comedy Hour Open Mic, 8pm
Howlin Wolf: In The Den: Hot 8 Brass Band
Maison: Swingin’ Jazz Brunch with Chance Bushman & The NOLA Jitterbugs + Swing Dancers Giselle Anquizola & Lisa Casper, 10am; The Hokum High Rollers, 4pm; Live For Live Music & Nolafunk Present: Herbie Hancock Tribute w/Joey Porter & Garrett Sayers (The Motet), Ryan Zoidis (Lettuce), Robert “Sput” Searight (Snarky Puppy, Herbie Hancock), & Nate Werth (Snarky Puppy), 10pm
Maple Leaf: Joe Krown Trio feat. Walter “Wolfman” Washington, 9pm; Lost Bayou Ramblers, 11pm
Siberia: Helen Gillet Showcase, 9pm
Three Keys (Ace Hotel): Selwyn Birchwood plus Juju Child, 9pm
 

Featured Articles

New Orleans Alternative Music and Culture
FacebookInstagramTwitter